فروشگاه مرکزی فایل پروژه های دانشجویی

فروشگاه پروژه های دانشجویی , گزارش کارورزی, پاورپوینت آماده پایان نامه , پرسشنامه های روانشناسی, تحقیقات دانشجویی, مقالات دانشجویی, کارورزی دانشگاه , مبانی پای

مطالعه و بررسی دلایل خوردگی در خطوط لوله حمل نفت (مهندسی شیمی)

دسته بندیمهندسی شیمی
فرمت فایلdoc
تعداد صفحات320
حجم فایل14.595 مگا بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

عنوان :

مطالعه و بررسی دلایل خوردگی در خطوط لوله حمل نفت

 

چكیده :

نیاز بررسی و تحقیق در زمینه خوردگی در خطوط لوله حمل نفت خام ما را بر این داشت تا به بررسی كوتاه در این زمینه بپردازیم ابتدا با مقدمه ای مختصر در مورد خطوط لوله و نقش آنها در چرخه تأمین سوخت مورد نیاز .و حمل و نقل نفت و گاز و حجم عملیات انجام گرفته و توجیه اقتصادی بررسی های خوردگی و تحقیقات انجام گرفته در این زمینه پرداختیم و سپس انواع خوردگی را مورد بررسی قرار دادیم در یك فصل مجزا به بررسی انواع خوردگی در خطوط لوله پرداختیم.

در ادامه با بررسی انواع جنس های مورد استفاده در ساخت لوله های انتقال نفت خام و ترجمه قسمتی از استانداردها در این زمینه این پخش را تكمیل نمودیم. در پایان مورد عملی را كه در طی پروژه انجام داده شده بود. و یك مورد انهدام لوله نفت خام بود را آوردیم كه مثال خوبی از یك مورد تحقیقی بود و روش و فرایند این نوع تحقیقات را بیان می كرد و تجربیات و اطلاعات خوبی در زمینه این نوع پروژه ها را در بر دارد و می توان در موارد مشابه از این تجربیات استفاده كرد.

این مورد یك حالت از خوردگی میكروبی را نشان داد و ما با انجام مطالعات در این زمینه روش های را برای پیشگیری ارائه نمودیم.

 

 

مقدمه:

خوردگی را تخریب یا فاسد شدن یك ماده در اثر واكنش با محیطی كه در آن قرار دارد تعریف می كنند.

خطوط لوله در سراسر جهان به عنوان حمل كننده های گازها و مایعات در ساخت های طولانی از منبع تا محل مصرف نهایی نقش بسیار مهمی را بازی می كنند.

به طور عمومی اطلاعات در مورد شما و خطوط لوله كه به طور پیوسته در سرویس هستند. به عنوان بخش عمده ای از سیستم حمل و نقل بدین صورت است:

خطوط لوله در سرویس مدفون زیر خاك به دور از دید هستند به استثناء شهرها، ایستگاه های پمپاژ یا فشار و ترمینال ها.

در حال حاضر حدود Km 460000 خطوط لوله حمل معمولی در حدود 46% تمام نفت خام و محصولات پالایش را حمل و نقل می كنند در ایالت متحده در 1984 بیش از Km 6 10 × 106 خطوط لوله گاز طبیعی در سرویس وجود داشت. حدود 25% كل سوریس های بین ایالتی در حدود Km 280000 بودند كه حمل می كردند مایعات را.

سوریس های بین ایالتی در ایالاتی متحده گسترش پیدا كرد برای ایجاد مایل های بیشتری از خطوط لوله در 1986 و Km 9800 از خطوط گاز طبیعی ساخته شده و Km 5740 برای خط لوله نفت خام و Km 2660 از خط لوله برای محصولات پالایش نیز ساخته شد.

با این شبكه پهناور بدون تغییر خط لوله به كار رفته برای استفاده در حمل منابع طبیعی و محصولات نهایی به مكان هایی كه آنها مورد استفاده قرار می گیرند. آشكار می گردد كه نگهداری آنها در سرویس بوسیله جلوگیری از خوردگی تكنیكی است و بطور اقتصادی با فایده می باشد.

كنترل خوردگی خطوط لوله در سراسر جهان انجام می شود به دلایل زیاد به وسیله استفاده از حفاظت كاتدی همراه با یك پوشش دی الكتریك مناسب. سیستم حفاظت كاتدی با استفاده از جریان محافظ در سطح بیرونی لوله محلی كه در معرض خاك مجاور در ناپیوستگی های سیستم پوشش قرار دارد از لوله محافظت می كند. سیستم پوشش به كار می رود برای كاهش مقدار مجموعه زیاد جریان محافظ مورد نیاز در طول عمر عملیاتی لوله.

مبحث كنترل خوردگی در فاز طراحی خط لوله باید شروع شود و ادامه یابد همراه با راه اندازی و تمام عمر اقتصادی لوله.

این نوشته به طور خلاصه انواع خوردگی ها و روش های جلوگیری را به طور عمومی ابتدا بررسی می كند و سپس به طور اختصاصی خوردگی خط لوله حمل نفت و گاز را بررسی و در نهایت یك مورد عملی از پروژه های خوردگی لوله های نفت خام مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 

 

 

 

فصل اول:

انواع خوردگی

 

1-1- خوردگی یكنواخت:

 معمول ترین متداول ترین نوع خوردگی است. معمولاً بوسیله یك واكنش شیمیایی یا الكترو شیمیایی به طور یكنواخت در سرتاسر سطحی كه در تماس با محلول خورنده قرار دارد، مشخص می شود. فلز نازك و نازكتر شده و نهایتاً از بین می رود یا تجهیزات مورد نظر منهدم می شوند. مثلاً یك قطعه فولاد یا روی در داخل یك محلول رقیق اسید سولفوریك معمولاً با سرعت یكسانی در تمام نقاط قطعه خورده خواهد شد.

خوردگی یكنواخت یا سرتاسری ، از نظر نتاژ مقدار فلز خورده شده بالاترین رقم را دارد، لكن این نوع خوردگی از نقطه نظر فنی اهمیت چندانی ندارد، زیرا عمر تجهیزاتی كه تحت این نوع خنوردگی قرار می گیرد را دقیقاًمی توان با آزمایشات ساده ای تخمین زد. برای این منظور، تنها قرار دادن نمونه های آزمایش در داخل محلول مورد نظر غالباً كافی است. خوردگی یكنواخت را بطرق زیر میتوان متوقف نمود یا كم كرد:

(1) انتخاب مواد پوشش صحیح، (2) بوسیله ممانعت كننده، و یا (3) با استفاده از حفاظت كاتدی. روش های مبارزه با این نوع خوردگی را كه می توان بتنهایی با یكدیگر بكار برد.

 

 

 

2-1- خوردگی گالوانیكی یا دو فلزی:

موقعی كه دو فلز غیر همجنس كه در تماس الكتریكی با یكدیگر هستد، در معرض یك محلول خورنده یا هادی قرار بگیرند، اختلاف پتانسیل بین ان دو باعث برقراری جریان الكترون بین انها می شود.

نسبت به موقعی كه این دو فلز در تماس الكتریكی با یكدیگر نباشند، خوردگی فلزی كه مقاومت خوردگی كمتری دارد، افزایش یافته و بر عكس، خوردگی فلز مقاومتر، تقلیل می یابد. فلزی كه مقاومت خوردگی كمتری دارد اندی شده و فلز مقاومتر (از نظر خوردگی) كاتدی می شود. معمولاً كاتد یا فلز كاتد در این نوع خوردگی یا اصلاً خورده نمی شود و یا اگر خورده شود، مقدار خوردگی آن خیلی كم خواهد بود. بعلت وجود جریان های الكتریكی بین فلزات غیر هم جنس این نوع خوردگی، خوردگی گالوانیكی نامیده می شود. این دو نوع خوردگی، خوردگی الكتروشیمیایی بوده، لكن برای سهولت تشخیص، اصطلاح گالوانیكی یا دو فلزی را در این مورد بكار می بریم.

نیروی محركه برای برقراری جریان و در نتیجه خوردگی، پتانسیلی است كه بین این دو فلز وجود دارد. باطری خشك كه بطور شماتیكی در شكل 2-1 نشان داده شده است مثلاً خوبی در این مورد است. الكترود كربنی بعنوان یك فلز مقاوم خوردگی – كاتد- عمل نموده و جداره آن كه از فلز روی ساخته شده بعنوان آند عمل می كند و خورده می شود. خمیر بین الكترودها هادی الكتریسیته است (و خورنده) و جریان الكتریكی را در داخل باطری هدایت می كند. از منیزیم نیز می توان بعنوان فلز آند یا جداره باطری استفاده نمود. 

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

[ دوشنبه 2 بهمن 1396 ] [ 12:55 ] [ احمد احمد ]
[ ]

ضرروت تزریق گاز به مخازن نفتی (فنی و مهندسی)

دسته بندیفنی و مهندسی
فرمت فایلdoc
تعداد صفحات55
حجم فایل37 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

ضرروت تزریق گاز به مخازن نفتی 

در حوزه صنعت و اقتصاد كلان جامعه، صیانت از منابع و ذخایر نفت خام به عنوان یكی از ضروریات مهم و استراتژیك مطرح است. زیرا در حال حاضر وابستگی كشور به درآمدهای نفتی به گونه‌ای است كه حتی نوسانات قیمت نفت خام از طریق تاثیر بر درآمد های ناشی از صدور بر روند فعالیت‌های اقتصادی كشور تاثیر قابل ملاحظه‌ ای خواهد داشت.

اهمیت تزریق گاز به مخازن نفتی

بررسی مقایسه‌ای استفاده از گاز در بخشهای مختلف مصرف‌كننده گاز نشان می دهد كه شاخص تزریق معادل 11 سنت/ متر مكعب است كه از نت یك گاز در سایر بخشهای مصرف كننده بیشتر است( شاخص نت یك، نشان دهندة بازدهی اقتصادی هر واحد گاز طبیعی مصرف شده در هر بخش از بعد اقتصادی است) بر این اساس می‌توان گفت نخستین اولویت مصرف گاز تزریق است.

بنابراین صیانت از منابع نفتی كشور و انجام به موقع برنامه‌های تزریق نه تنها از بعد اقتصاد بخشی بلكه از بعد استراتژیك واقتصاد كلان جامعه از اولویت خاصی در مقایسه باسایر مصارف برخوردار است واین امر ضرورت توجه هر چه بیشتر به این بخش را آشكار می‌كند. امروزه روش ‌های مختلفی برای افزایش بازیافت نفت در دنیا اعمال می‌شود كه بنابر ویژگی‌های هر مخزن نفتی با یكدیگر متفاوت هستند.

از این رو یافتن روش بهینه برای افزایش بازیافت نفت از مخازن، نیازمند انجام مطالعات جامع و سپس اعمال روش مناسب است. در كشور ما بنابر شرایط موجود، تزریق گاز به مخازن نفتی برای بازیافت نفت برای بیشتر مخازن كشور مناسب تشخیص داده شده است. تزریق گاز به میادین نفتی همواره یكی از اولویت‌های مهم شركت ملی نفت ایران در چارچوب اهداف كیفی این شركت به شمار رفته است. این امر به چند دلیل عمده از اهمیت خاصی برخوردار است:

-       لزوم حفظ حق آیندگان از منابع هیدروكربوری

-   لزوم نگهداشت ثروتی ملی كه باید تامین كننده سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت بخش نفت و دیگر بخش‌های اقتصاد و استحكام بخش زیر ساخت‌های اقتصادی كشور باشد

- وابستگی اقتصاد ایران به درآمدهای ناشی از صادارات نفت خام

 

 

 

 

 

عوامل تعیین كننده:

باتوجه به ویژگی‌های خاص منابع نفتی كشور و نیز رفتار مخزن در قبال تزریق گاز، توجه به دو نكته اساسی در تزریق گاز به مخازن ضروری است.
1-با توجه به ویژگی‌های خاص فیزیكی و شیمیایی هر میدان، تزریق گاز با حجم تركیبی مناسب بامیدان صورت پذیرد.

2- تزریق گاز در زمان مقتضی ومناسب انجام شود تا از هرزوری نفت میدان جلوگیری گردد. عدم تزریق به موقع به یك میدان، آسیب‌های جبران ناپذیر و غیر قابل برگشتی را به میدان وارد خواهد ساخت ؛ به گونه‌ای كه افزایش تزریق گازبه یك میدان در زمانی پس از زمان مقتضی در بسیاری موارد هیچگونه تاثیری در بازیافت ثانویه نفت نخواهد داشت.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

[ دوشنبه 2 بهمن 1396 ] [ 12:55 ] [ احمد احمد ]
[ ]

روش های استخراج نفت (مهندسی شیمی)

دسته بندیمهندسی شیمی
فرمت فایلdoc
تعداد صفحات4
حجم فایل10 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

روش های استخراج نفت


پس از عملیات حفر چاه و اصابت آن به مخزن نفت، به دلیل فشار زیاد موجود در مخزن، جریان نفت به سوی دهانه خروجی چاه سرازیر می شود. این مرحله از استخراج كه عامل آن فشار داخل خود مخزن است به بازیافت اولیه نفت موسوم است. در برداشت اولیه نفت ، از انرژی خود مخزن برای تولید نفت استفاده می شود.البته این بدان معنا نیست كه اگر نفت خود به خود به سطح زمین نیاید، برداشت اولیه وجود نخواهد داشت،بلكه وقتی از پمپ برای بالا آوردن نفت استفاده میكنیم،در واقع هنوز در مرحله اول برداشت نفـــــــت قرار داریم.در این مرحله انرژی خاصی وارد مخزن نمی شود.با افزایش تولید و كاهش فشار، سرعت تولید نیز كاهش می یابد تا اینكه فشار به حدی میرسد كه دیگر نفت خارج نمی شود. در این مرحله ممكن است ار 30 تا 50 درصد كل نفت مخزن استخراج شود. علاوه بر فشار مخزن عوامل دیگری منند خواص سنگ مخزن و میزان تخلخل آنها و همچنین دمای مخازن نیز در میزان تولید مؤثرند.

به عنوان مثال، كل نفت مخازن آمریكا حدود109*400 بشكه بوده است كه تا سال 1970 حدود 109*100 بشكه آن توسط روشهای اولیه استخراج شده اند.البته هر چه میزان گاز آزاد در مخزن بیشتر باشد مقدار تولید نفت توسط این روش بیشتر است، زیرا تغییرات حجم گاز در مقابل تغییر فشار بسیار زیاد است. به عنوان مثال در ایالت پنسیلوانیای آمریكا به دلیل پایین بودن نفوذپذیری (كمتر از 50 میلی دارسی) و انرژی كم مخزن كه ناشی از پایین بودن مقدار گاز طبیعی آزاد است، میزان نفت استخراج شده با روشهای اولیه بین 5 تا 25 درصد كل نفت بوده است و به همین دلیل در این ایالت روشهای مرحله دوم از سال 1900 شروع شده است.
وقتی مخزن تخلیه شد و ما نتوانستیم نفت را حتی با پمپاژ از مخزن به چاه و از چاه به سطح زمین انتقال دهیم،در این صورت استفاده از روش EOR از نوع بازیافت ثانویه شروع میشود كه برای استفاده از این روش، امروزه در دنیا روش تزریق آب مرسوم است. در این روش از چاه تزریقی،آب به مخزن تزریق میشود و از چاه بهره برداری،نفت مورد بهره برداری قرار می گیرد.در این روش،ما با تزریق سیال در سیستم مداخله میكنیم و سیال تزریقی،نفت را به طرف چاه تولیدی هدایت میكند. البته به جای آب،میتوان گاز نیز تزریق كرد كه به آن فرایند تزریق گاز می گویند. 

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

[ دوشنبه 2 بهمن 1396 ] [ 12:55 ] [ احمد احمد ]
[ ]

خوردگی در چاه های نفت و گاز (مهندسی شیمی)

دسته بندیمهندسی شیمی
فرمت فایلdoc
تعداد صفحات40
حجم فایل4.79 مگا بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

– خوردگی در چاه های نفت و گاز

مقدمه

از سال 1950 به بعد، صنعت بهره برداری و استخراج نفت و گاز ،  پیشرفت های زیادی كرده است. متاسفانه این پیشرفت ها منجر به بروز خوردگی ها و شكست های شدیدتری نیز شده است . سیستم های بهره برداری ثانویه به وسیله بخار، گاز و پلیمر ها باعث بروز شكست های غیر منتظره ای در قطعات شده است.

با كمتر شدن منابع و ذخایر نفت و گاز، نیاز به حفر چاه های عمیق تر، روز به روز افزون تر می گردد. با عمیق تر شدن چاه ها ، فشار و دمای انتهای چاه نیز افزایش می یابد و بدیهی است كه مشكلات ناشی از خوردگی نیز افرایش یابد،  بطوری كه گزارش شده است ، امروزه چاه هایی با عمق (9100m) 30000 ft  و دمای (400-500 F) 200-260  C  نیز حفر می شوند. خوشبختانه با پیشرفت علم و تكنولوژی در صنایع مختلف از جمله استخراج نفت و گاز ، پیشرفت های جالبی نیز در زمینه روش های مانیتورینگ ( پایش ، دیده بانی) و كنترل خوردگی ، صورت گرفته است . بروز چنین حالتی باعث می شود كه نیاز به مهندسین خوردگی محسوس تر از قبل شود. با این وجود باید اعتراف كرد كه هرچقدر هم كه روش های خوردگی ، پیشرفت كنند باز هم شكست ها و خوردگی هایی بروز می كند كه نشانگر این مهم است كه شناخت خوردگی و روش های كنترل آن ، باعث كاهش خسارات می گردند نه توقف آنها!

بطور كلی خوردگی هایی كه در چاه ها و وسایل مرتبط با آن رخ می دهند بسیار شبیه به خوردگی های خطوط لوله می باشند. با این تفاوت كه شرایط فشار و دما، بیشتر و طبیعتا  خوردگی های شدیدتری رخ   می دهد. (24و 25)

بطور كلی مراحل استخراج را به دو دسته تقسیم می كنند. یكی بهره برداری اولیه و دیگری بهره برداری ثانویه .  در بهره برداری اولیه ، فشار ذخایر نفتی به حدی است كه قادر است نفت را به سطح زمین منتقل كند. مخازن گاز نیز معمولا جزء این نوع بهره برداری قرار می گیرند، چرا كه فشار گاز در ذخایر ، همواره بیشتر از فشار اتمسفر می باشد. هنگامی كه مخازن نفتی دچار افت فشار شدند ( پس از گذشت سالها)  به كمك تكنیك های مختلفی نفت را به سطح زمین می رسانند. در حقیقت در بهره برداری ثانویه، با اعمال فرآیندهای جانبی ، به صورت مصنوعی ( نه طبیعی) باقیمانده نفت را استخراج می كنند. تجربه نشان داده است كه بهترین تكنیك ها  تحت بهترین شرایط قادرند تا 80%  نفت موجود در مخازن را استخراج كنند.  متداول ترین روش های بهره برداری ثانویه عبارتند از : تزریق گاز (معمولاCO2) ، تزریق آب ( معمولا آب استخراج شده از خود چاه استفاده می شود، انتخاب مواد جهت تجهیزات تزریق آب در چاهها بر اساس NACE RP0475  انجام می گیرد) و پمپاژ كردن ،  لازم به ذكر است كه ساختمان و طراحی انتهای چاه تاثیر زیادی بر روی نحوه تزریق ممانعت كننده های  خوردگی می گذارد ( اصلی ترین روش جنت كنترل خوردگی در تجهیزات داخل چاه ،  تزریق ممانعت كننده هایی با پایه نیتروژن / فسفر / گوگرد [N/P/S]  می باشد).  لازم به ذكر است كه مشخصات لوله های حفاری در API 5D  موجود است در حالیكه مشخصات تیوب و جداره های چاه در API 5CT  موجود می باشد. (24و25)

 

انواع خوردگی 

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

[ دوشنبه 2 بهمن 1396 ] [ 12:55 ] [ احمد احمد ]
[ ]

سند چشم انداز صنایع نفت و گاز (نفت و پتروشیمی)

دسته بندینفت و پتروشیمی
فرمت فایلdoc
تعداد صفحات40
حجم فایل524 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

دانلود فایل

 

قسمتی از متن فایل :

 

 

نوع فایل : word_ pdf 

سند چشم انداز صنایع نفت و گاز 

 

متن کامل را میتوانید بعد از پرداخت آنی دانلود نمایید

 

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

[ دوشنبه 2 بهمن 1396 ] [ 12:54 ] [ احمد احمد ]
[ ]

جوشکاری لیزر (فنی و مهندسی)

دسته بندیفنی و مهندسی
فرمت فایلdoc
تعداد صفحات79
حجم فایل1.465 مگا بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

فهرست

فصل اول. 1

مقدمه: 1

لیزرها 1

مولفه های اساسی یک لیزر. 2

تاریخچه لیزر. 3

فصل دوم. 4

برندگان جایزه نوبل در زمینه لیزر. 4

مفاهیم اساسی لیزر. 5

گسیل القایی.. 6

جمعیت معکوس.... 7

فصل سوم. 9

انواع لیزرها 9

لیزرهای حالت جامد. 9

«یونهای خاکی نادر» 10

لیزرهای حالت جامد کوک پذیر (قابل تنظیم طول موج) 11

الکساندریت: 11

سیستمهای دمش نوری در لیزرهای حالت جامد. 12

لیزرهای رزینه ای (مایع رنگین) 12

لیزرهای گازی.. 13

تحریک برخورد الکترونی.. 14

لیزر آرگون یونی ((ArII. 14

لیزرHe-Ne. 15

لیزر بخار مس.... 15

لیزر گاز کربنیک (لیزر CO٢) 16

لیزر نیتروژن (N2) 17

لیزرهای اگزایمر. 17

لیزرهای شیمیایی.. 18

لیزرهای نیم رسانا 19

لیزرهای الکترون آزاد. 20

فصل چهارم. 22

جوشکاری با قوس پلاسما 22

وسایل مورد نیاز در جوش پلاسما 23

مزیت جوشکاری با قوس پلاسما 24

برشکاری با قوس پلاسما 24

فصل ششم. 27

جوشکاری لیزری.. 27

نکات مورد نظر جوشکاری لیزری.. 28

جوشکاری (جوش زیر پودری) 29

اشعه لیزر جوشکاری.. 47

اصول کار و انواع لیزرهای مورد استفاده در جوشکاری: 49

طراحی اتصال در جوشکاری لیزر. 50

مزایای جوشکاری لیزر: 51

محدودیت ها و معایب جوشکاری لیزر: 52

موارد استفاده اشعه لیزر: 52

جوشکاری لیزر ساخت مدل ها را سرعت می دهد. 52

کاربرد لیزر در صنعت... 53

 

 

 

 

 

 

 

 

فصل اول

مقدمه:

لیزرها

 

          لیزرها دستگاههایی هستند که تابش همدوس یا تقویت تابش در بسامدهایی در ناحیه  مادون قرمز،مریی یا فرابنفش طیف موج الکترومغناطیسی را ایجاد میکنند (شكل1).

 

شكل 1- لیزر و اشعه ای كه از لیزر بیرون می آید.

 

مولفه های اساسی یک لیزر

مولفه های اساسی یک لیزر به قرار زیر است:

الف) محیط فعال شامل مجموعۀ مناسبی از اتمها،مولکولها،یونها و یا نیم رساناها.

ب) فرآیند دمش که قادر است این اتمها و یا مولکولها را به ترازهای با انرژی بالاتر تحریک سازد.

ج) عناصر بازخور مناسب که به باریکه تابش اجازه میدهد که در محیط فعال نوسان کند

 (به این امر نوسان لیزر میگویند) و یا آنکه باریکه از محیط فعال یک بار بگذرد (که به آن

تقویت تک عبور میگویند) و ممکن است تعداد عبورها زیادتر شده به آن تقویت دو عبور، سه عبور و ... میگویند.عناصر بازخور در واقع از دو آینه تشکیل شده است (www.physicsir.com

). یک آینه (آینه انتهایی) تمام بازتابنده است و آینه دیگر نیمه شفاف است.با رفت و بازگشت باریکه بین دو اینه، هر بار عمل تقویت برای باریکه حاصل شده و هنگامی که بهره سیستم از کل تلفات بیشتر گردد، عمل لیزر آغاز میشود و خروجی لیزر را از طرف آینه نیمه شفاف دریافت میندارند (شكل 2) (Belfort, D. A. 2001).

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

[ دوشنبه 2 بهمن 1396 ] [ 12:54 ] [ احمد احمد ]
[ ]

جوشکاری زیر آب (عمران)

دسته بندیعمران
فرمت فایلdoc
تعداد صفحات10
حجم فایل24 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

 مقدمه

بیش از یک صد سال است که قوس الکتریکی در جهان شناخته شده و بکار گرفته می شود. اما اولین جوشکاری زیر آب توسط نیروی دریایی بریتانیا انجام شد- در آن زمان یک کارخانه کشتی سازی برای آب بند کردن نشت های موجود در پرچ های زیر کشتی که در آب واقع شده بود از جوشکاری زیر آبی بهره گرفت. در کارهای تولیدی که در زیر آب انجام می پذیرد، جوشکاری زیر آبی یک ابزار مهم و کلیدی به شمار می آید. در سال 1946 الکترود های ضد آب ویژه ای توسط وان در ویلیجن1 در هلند توسعه یافت. سازه های فرا ساحلی از قبیل دکل های حفاری چاه های نفت، خطوط لوله و سکوهای ویژه ای که در آب ها احداث می شوند، در سالهای اخیر به طرز چشمگیری در حال افزایش اند. بعضی از این سازه ها نواقصی را در عناصر تشکیل دهنده اش و یا حوادث غیر مترقبه از قبیل طوفان تجربه خواهند کرد. در این میان هرگونه روش بازسازی و مرمت در این گونه سازه ها مستلزم استفاده از جوشکاری زیر آبی است.

 

 

 

 

 

 

     طبقه بندی

جوشکاری زیر آبی را می توان در دو دسته طبقه بندی کرد:

1.     جوشکاری مرطوب

2.     جوشکاری خشک

در روش جوشکاری مرطوب، عملیات جوشکاری در زیر آب اجرا شده و مستقیماً با محیط مرطوب سرو کار دارد. در روش جوشکاری خشک، یک اتاقک خشک در نزدیکی محلی که می بایستی جوشکاری شود ایجاد شده و جوشکار کار خود را با قرار گرفتن در داخل اتاقک انجام می دهد.   

 جوشکاری مرطوب:

نام جوشکاری مرطوب حاکی از آن است که جوشکاری که در زیر آب صورت می پذیرد، مستقیماً در معرض محیط مرطوب قرار دارد. در این روش از جوشکاری از نوعی الکترود ویژه استفاده می شود و جوشکاری به صورت دستی درست مانند همان جوشکاری که در فضای بیرون آب انجام می شود، صورت می گیرد. آزادی عملی که جوشکار در حین جوش کاری از این روش دارد، جوشکاری مرطوب را موثر تر و به روشی کارا و از نقطه نظر اقتصادی مقرون به صرفه کرده است. تامین کننده نیرویجوشکاری روی سطح مستقر شده است و توسط کابل ها و شیلنگ ها به غواص یا جوشکار متصل می شود.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

[ دوشنبه 2 بهمن 1396 ] [ 12:54 ] [ احمد احمد ]
[ ]

جوشكاری و ورق كاری (عمران)

دسته بندیعمران
فرمت فایلdoc
تعداد صفحات62
حجم فایل36 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

 

انواع اتصالات:

1- اتصالات موقت:

2- اتصالات نیمه وقت:

3- اتصالات دائم:

اتصالات موقت: به اتصالی گفته  می شود كه به راحتی دو قطعه مورد اتصال از یکدیگر جدا شوند بدون اینکه قطعهی بدون اتصال یا وسیله مورد اتصال صدمه ببیند . اتصالات موقت مثل پیچ ومهره و انواع پین ها و خارها.

اتصالات نیمه دائم: به اتصالاتی گفته می شود که دوقطعهی مورد اتصال به راحتی اتصال موقت از یکدیگر جدا نمی شوند دو قطعه سالم می مانند ولی وسیله ی مورد اتصال از بین می رود اتصالات نیمه دائم مثل: پرچ و لحم نرم.

اتصالات دائم: اتصالاتی که دوقطعه ی مورد اتصال با زحمت فراوان از یکدیگر جدا می شوند هنگام جدا سازی هم قطعه ی مورد اتصال صدمه می بیند هم وسیله ی اتصال از بین می رود . اتصال دائم مثل جوشکاری با قوس الکتریکی یا با گاز .

 

 

تعریف جوشکاری: اتصال دو فلز هم جنس یا نزدیک یا در حالت استثناء غیر هم جنس توسط حرارت یا بدون حرارت ، تحت فشار یا بدون فشار با استفاده از وسیله ی مصرفی یا بدون استفاده از وسیله مصرفی را جوش کاری می گویند.

مثال: دو فلز هم جنس :st52 ,st52, دو فلز نزدیک به هم جنس مثل:st37,st52 دو فلز غیر هم جنس مثل: آلومینیم و فولاد (فقط جوش اصطحلاکیدارند) جوش کاری تحت فشار مثل : پرس (نقطه جوش ) جوش کاری بدون فشار مثل : جوش قوس

* فقط جوش اصطحکاکی می تواند دو فلز غیر هم جنس را به همدیگر متصل کند.

الکتریکی و جوش کار پیت (جوش گاز) با استفاده از وسیله ی مصرفی مثل الکترود ، بدون استفاده از وسیله ی مصرفی مثل جوش کارپیت

انواع اتصال جوش در برش قوس الکتریکی:

 1- اتصال لب به لب               

2- اتصال پوششی

3- اتصال سپری

4- اتصال گونیا

5- اتصال پشتیبانی

انواع جوش:

1- جوش گوشه:

2- جوش شیاری

3- جوش کام

4- جوش انگشتانه

انواع جوش شیاری

1- جوش ساده

2- جوش جناغی (V)

3- جوش جناغی دو طرفه(X)

4- جوش نیمه جناغی

5- جوش نیمه جناغی دو طرفه (K)

6- جوش لاله ای (U)

7- جوش لاله ای دو طرفه

8- جوش نیم لاله ای

9- جوش نیم لاله ای دو طرفه

10 – جوش جناغی گرد

11- جوش نیم جناغی گرد

علائم جوش کاری:

جوش ساده 11

جوش جناغی 7

جوش نیم جناغی 7

جوش لاله ای Y

جوش نیم لاله ای U

جوش جناغی گردV

جوش نیم جناغی گردr

جوش کام یا انگشتانه

جوش گوشه

نحوه ی گذاشتن علائم در نقشه ی  جوش کاری:

 

 

 

 

الف) جوشکاری به روش دستی: shielded metal  arc  welding  (smaw)

جوشکاری با قوس الکتریکی و الکترود فلزی روکش دار

متداول ترین جوشکاری در ساختمان سازی می باشد هدایت انبر جوشکاری توسط جوشکار انجام می شود الکترود رد این روش طول محدود داشته و سپس از هر بار ذوب شدن بایستی تعویض گردد در این روش الکترود دارای روکشی است که از جوش محافظت می کند از این روش به جوشکاری با الکترود روکش دار نیز معروف است .

ب) جوشکاری به روش اتوماتیک:

در این روش الکترود ممتد بوده و بدون رو کش است و هدایت الکترود توسط ماشین انجام می شود بسته به نوع حفاظت از جوش جوش کاری اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک به سه روش انجام می شود

ب-1) جوشکاری زیر پودری:submerged  arc welding (saw)

در این روش ماده حفاظت کننده به شکل پودر روی محل جوشکاری ریخته می شود بنابراین عمل جوشکاری زیر لایه ای از پودر محافظ می شود پودر محافظ از پراکندگی جوش ایجاد جرقه، و تصاعد دود جلوگیری می کند ترکیب شیمیایی پودر فقط به گونه ای انتخاب شده که حد الا مکان بتواند ویژگی های جوش را بهبود ببخشد پودر یاد شده ضمن اینکه ترکیب شیمیایی فلز جوش را بهبود می دهد از ترکیب جوش با گازهای کوجود در هوا نیز محافظت می کند این نوع جوشکاری نیاز به تجهیزات دقیق و قابل تنظیم داشته و فقط در محل کارخانه قابل انجام است.

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

[ دوشنبه 2 بهمن 1396 ] [ 12:54 ] [ احمد احمد ]
[ ]

امکان‏سنجی استفاده از برچسب‏گذاری و رده‏بندی مردمی (فاکسونومی) در فهرست کتابخانه‎ (جزوه)

دسته بندیجزوه
فرمت فایلdoc
تعداد صفحات47
حجم فایل54 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

چکیده

هدف از این پژوهش، مطالعه و امکان‏سنجی استفاده از برچسب‏گذاری و رده‏بندی مردمی (فاکسونومی) در فهرست کتابخانه‎ می‏باشد. این پژوهش پیشنهاد می‌کند که کتابخانه‌ها با به‏کارگیری خدمات فاکسونومی گام مهمی در جهت تسریع روند امور ارائه و اشاعه اطلاعات بردارند و با به‏کارگیری روش‏های کاربرمدار و مشارکتی،  کتابخانه‏ها و مراکز اطلاعاتی را به ارگانی پویا و کاربرمحور مبدل سازند تا بتوانند هدف واقعی نظام فاکسونومی یعنی ارائه روشی نو برای خودسازماندهی منابع  اطلاعاتی با به‏کارگیری توصیفگرهایی از زبان طبیعی کاربران برای بازیابی اطلاعات بدون در نظر گرفتن محدودیت‌های زمانی، مکانی و حتی شرایط زبانی خاص توسط خود کاربران را محقق سازند و در نهایت موجب بهبود خدمات اطلاع‌یابی کتابخانه و تحول شگرف در امر دسترس‌پذیری منابع اطلاعاتی خواهد شد. چه بسا این امر در فهرست‌های کتابخانه‌ای توسط خود کاربران موجب دستیابی به نتایج شگرف و رضایت‌مندی کاربران با سرعت بیش‏تر گردد. امروزه در برخی از کشورها مانند کانادا و آمریکا از نظام فاکسونومی در فهرست کتابخانه استفاده می‏گردد. این پژوهش در نهایت امکان طراحی فهرست کتابخانه کاربرمدار و فاکسونومی محور را فراهم می‏نماید.

کلیدواژه‌ها: فاکسونومی (رده‌بندی مردمی)، سازماندهی منابع اطلاعاتی، تگ (برچسب)

 


فهرست مندرجات

1. معرفی پژوهش... 8

1-1. مقدمه. 8

1-2. بیان مساله. 10

1-3. اهمیت و ضرورت انجام پژوهش... 11

1-4. هدف پژوهش... 13

1-5. پرسش‏های اساسی: 13

1-6. متغیرهای اساسی مساله: 14

1-7. فرضیه‏های پژوهش: 14

1-8. تعاریف مفهومی اجزای مساله: 14

1-9. تعاریف عملیاتی اجزای مساله: 16

1-10. روش پژوهش... 17

1-11. جامعه مورد مطالعه. 17

1-12. شیوه گردآوری اطلاعات و اجرای پژوهش... 17

1-13. شیوه تجزیه و تحلیل یافته‏ها 20

2. مبانی نظری و بررسی پیشینه. 22

2-1. مقدمه. 22

2-2.پیشینه پژوهش... 26

2-3. تیتر. 31

2-4. نتیجه‏گیری.. 31

3. روش شناسی پژوهش... 33

3-1. مقدمه. 33

3-2. تیتر. 33

3-3 روش پژوهش: 33

4. تجزیه و تحلیل یافته‏ها 36

4-1. مقدمه. 36

روش‌ها و ابزار تجزیه و تحلیل داده‏ها: 36

4-2. 37

4-3. تیتر. 37

5. نتیجه‏گیری و پیشنهادها 39

5-1. نتیجه‏گیری.. 39

5-2. تیتر. 39

5-3. تیتر. 39

5-4. تیتر. 39

5-5. پیشنهادها 40

منابع. 42

منابع. 43

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

فصل اول

معرفی پژوهش

 


1. معرفی پژوهش 

1-1. مقدمه

فاکسونومی به واقع بیان‏کنندة افزایش مشارکت کاربران در ایجاد ارتباطات و اطلاعات است، چرا که افراد با برچسب زدن آزادانه به منابع اطلاعاتی در محیط شبکه‌های رایانه‏ای و با غلبه بر محدودیت‌های خاص نظام‏‌های طبقه‌بندی کتابخانه‌ای همچون سرعنوان‌های موضوعی کنگره (LCSH) و غلبه بر انعطاف‌ناپذیری ساختاری آن‌ها با ارائه بدیعی‌ترین کلیدواژه‌های کاربرمحور و کاربرپسند بدون در نظر گرفتن نظم و فلسفه خاص رده‏بندی کتابخانه‏ای امکان تسهیل در امر بازیابی را در فهرست‌های کتابخانه‌ای و مراکز اطلاعاتی را فراهم کرده است. همچنین فاکسونومی به عنوان نشان‌دهندة یک فناوری پشتیبانی از نظام‏های طبقه‌بندی‌های پیشرفته موجود برای توصیف منابع کتابخانه‌ای با تاکید بر اصل  انعطاف‌پذیری بیش‏تر، پویا و آشکارتری که برخوردار است، به نظر می‌رسد موجب اثرات مفیدی بر روی مشارکت کاربران به عنوان شرکت‌کنندگان فعال کتابخانه‌ و تشویق کاربران به ایجاد فهرست‌های موضوعی بوده و با ایجاد روحیه تعامل و اشتراک اندیشه‌ها سعی در بهبود ارائه خدمات کیفی کتابخانه‌ها و مرکز اطلاعاتی گردد.

با توجه به عرصه‌های پژوهشی علم اطلاعات و با محوریت عنصر بنیادی اطلاعات و دانش مقوله سازمان‏دهی دانش بی‌تردید به عنوان یکی از اصلی‌ترین رسالت‌های کتابدارن و متخصصان اطلاع‌رسانی است و مباحثی بنیادی مثل اصطلاحنامه‌ها، هستی‌شناسی‌ها، نمایه‌سازی و چکیده‌نویسی، ابرداده‌ها، مهار واژگانی، بازیابی اطلاعات و دانش به زبان طبیعی و موارد مشابه همگی با هدف تسهیل و تسریع در امر بازیابی اطلاعات برای کاربران از اهمیت بسزایی برخوردار است. چنانچه  با توجه و تاکید بر اصل پنجم قانون رانگاناتان مبنی بر این‏که کتابخانه موجودی زنده و پویاست درمی‏یابیم

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

[ دوشنبه 2 بهمن 1396 ] [ 12:53 ] [ احمد احمد ]
[ ]

پرسشنامه ( یادگیری در مورد محیط مدیران) (پرسشنامه)

دسته بندیپرسشنامه
فرمت فایلdoc
تعداد صفحات1
حجم فایل6 کیلو بایت

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

پرسشنامه ( یادگیری در مورد محیط مدیران)

 

بله

تا حدودی

خیر

1-آیا شما تمایل دارید در مورد ماهیت محیط مدیران سطوح عالی، میانی و عملیاتی آگاه باشید؟

 

 

 

2-آیا شما برای مدیریت عواملی که ورای کنترل شما هستند، تمایل دارید؟

 

 

 

3-آیا شما مایل هستید تا با سیاست های مرتبط با شغلتان آشنا شوید؟

 

 

 

4-آیا شما مایل هستید با قوانینی که بر شرکت شما حاکم است، آشنا شده و آن ها را اجرا کنید؟

 

 

 

5-آیا شما مایل هستید اطلاع پیدا کنید که چگونه کار در واحد شما بر کار سایر واحدها تأثیر می گذارد و همچنین چگونه کار در سایر واحدها، واحد شما را تحت تأثیر قرار می دهد.

 

 

 

6-آیا شما مایل هستید تا با توافقات کارگر- مدیریت در صورت وجود، آشنا شوید؟

 

 

 

پس از پرداخت، لینک دانلود فایل برای شما نشان داده می شود

پرداخت و دانلود

[ دوشنبه 2 بهمن 1396 ] [ 12:53 ] [ احمد احمد ]
[ ]
صفحه قبل 1 ... 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 313 314 315 316 317 318 319 320 321 322 323 324 325 326 327 328 329 330 331 332 333 334 صفحه بعد